اعلام آمادگی پاکستان برای تمدید قرارداد واردات برق از ایران

«مهدی هنردوست» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان روز دوشنبه با «عمر ایوب خان» وزیر برق این کشور دیدار و گفت وگو کرد. 
در این دیدار، وزیر دولت فدرال پاکستان اعلام کرد که به دنبال تمدید قرارداد برای واردات ۱۰۴ مگاوات برق از ایران است.
در این دیدار، دو طرف تمایل و عزم خود را در راستای تقویت روحیه همکاری برادرانه ایران و پاکستان و یافتن راه های جدید در زمینه تولید و انتقال انرژی اعلام کردند. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با اعلام آمادگی تهران برای حضور شرکت های ایرانی در پروژه های برق و انرژی پاکستان، استفاده پاکستان از توان فنی و مهندسی شرکت های ایرانی را خواستار شد.
«عمر ایوب خان» وزیر برق پاکستان نیز با بیان تعهد این کشور در راستای ارتقای روابط برادرانه خود با ایران، گفت که دولت این کشور درخصوص تقویت همکاری خود با ایران در زمینه تولید برق و انرژی استقبال می کند.
به گزارش ایرنا ، حدود ۱۷ سال پیش در سال ۲۰۰۲، ایران و پاکستان نخستین موافقت نامه صادرات برق به میزان ۳۴ مگاوات را امضا کردند و سپس این رقم را به ۷۴ مگاوات رسانده و اکنون این رقم به ۱۰۴ مگاوات افزایش یافته است. 
یک خط انتقال نیروی برق ۲۲۰ کیلوولت نیز در منطقه «پلان» چابهار در دست احداث است که در صورت تکمیل آن می‌توان صادرات برق به پاکستان و بندر گوادر را تا ۳۰۰ مگاوات افزایش داد. 
درحال حاضر از طریق یک خط انتقال ۱۳۲ کیلوولت که از جکیگور سیستان و بلوچستان ایران تا منطقه «مَند» پاکستان ادامه دارد، ۱۰۴ مگاوات برق از ایران به پاکستان صادر می‌شود. 
همچنین از طریق دو خط ۲۰ کیلوولت در منطقه میرجاوه و سراوان حدود چهار مگاوات برق به پاکستان صادر می‌شود که با احتساب این دو خط می‌توان گفت مجموع میزان صادرات به این کشور همسایه حدود ۱۰۴ مگاوات است. 
جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۵، در مجموع حدود ۴۸۲ هزار مگاوات ساعت برق به کشور پاکستان از طریق این سه خط صادر کرده است. 
جمهوری اسلامی ایران پیش از این، آمادگی خود را برای تامین مهم ترین منبع تامین انرژی پاکستان اعم از گاز، برق، نفت و فرآورده های نفتی برای حل بحران انرژی این کشور اعلام کرده است. 
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، شامگاه سه‌شنبه ٢۴ فروردین ماه ۱۳۹۷ در مراسم بزرگداشت روز ملی پاکستان در تهران گفته بود:ایران خط لوله انتقال گاز IP را که کمک مهمی به حل این بحران خواهد کرد، تا نزدیکی مرز رسانده و آماده اتصال به خط لوله پاکستان کرده‌ و برای صادرات برق به میزان یک هزار تا سه هزار مگاوات نیز اعلام آمادگی کامل کرده و منتظر اقدام های دولت پاکستان در این زمینه هستیم. 
معاون برنامه ریزی شرکت توانیر (تولید و انتقال نیروی ایران) نیز اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در اسلام آباد به خبرنگار ایرنا گفت: براساس برنامه ریزی و توافق های انجام شده، میزان صادرات برق ایران به پاکستان به ۲۰۰ مگاوات افزایش می یابد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.