کارشناس مسایل افغانستان: بهربرداری از بندر چابهار نیازمند سیاست‌های اقتصادی قوی است

چابهار

یک کارشناس مسایل افغانستان گفت: اگر بخواهیم منطقه از پروژه چابهار استفاده لازم را داشته باشد باید به سمت گسترش سیاست‌های اقتصادی پیش برویم.

به گزارش اخلاق نیوز به نقل از ایسنا، عرفان، دانش آموخته مسایل بین الملل از دانشگاه افغانستان در سخنرانی در نشست تخصصی ” همکاری ایران، هند و افغانستان در پروژه چابهار” گفت: از منظر برخی در افغانستان مثلث “ایران، هند و افغانستان” قرار است مانع روسیه و چین در منطقه باشد و این نظر وجود دارد که این نظریه از سوی آمریکا حمایت می شود و اساسا اینکه دلیل چراغ سبز آمریکا به ایجاد پروژه چابهار همین مساله است.

وی بر اهمیت پروژه چابهار از نظر افغانستان تاکید کرد و افزود: برای اولین بار از طریق این پروژه وابستگی به پاکستان به لحاظ منطقه‌ای و تجاری و ترانزیتی کاهش می‌یابد و این رویداد در محافل سیاسی و نظامی نیز مورد حمایت است.

این کارشناس افغان همچنین بر اهمیت تعامل و همکاری کشورش با هند نیز تاکید کرد و گفت: هند با افغانستان پیمان استراتژیکژیک دارد و از این رو گسترش هر چه بیشتر همکاری ها مورد توجه است.

عرفان فرصت های پروژه چابهار را متعدد خواند و افزود: چراغ سبز آمریکا به اجرای این پروژه، استقبال کشورهایی آسیای میانه، همخوانی فرهنگی اجتماعی و سیاسی کشورها و رضایت ضمنی روسیه از جمله مزیت‌هایی است که در این چارچوب وجود دارد و باید از آنها بهره برد.

وی در عین حال نسبت به تحرکات و اقدامات احتمالی پاکستان در بر هم زدن این پروژه هشدار داد و گفت: همکاری صمیمانه و صادقانه سه کشور می تواند این پروژه را به موفق‌ترین پروژه سه جانبه در منطقه تبدیل کند.

انتهای پیام

منبع

ایسـنا

Leave A Reply

Your email address will not be published.